فیلم اخبار جهان چه پیامی برای جامعه‌ی امروز دارد؟

0

اینکه چگونه می‌توان یک فیلم وسترن خوش‌ساخت و ارزشمند در سال ۲۰۲۰ ساخت، بسیار به هنرمندی کارگردان بستگی دارد. پال گرین گرس (Paul Greengrass) کارگردان فیلم اخبار جهان (News of the World) توانسته با عناصری پویا در فیلم و داستانی گیرا، مخاطب وسترن را در سال ۲۰۲۰ زنده نگه دارد. اخبار جهان ، فیلمی وسترن-درام است که صحنه‌های اکشن خوبی می‌توان در آن مشاهده کرد. گرین گرس از بهترین بازیگران در نقش اول و دوم فیلم اخبار جهان استفاده کرده و نتیجه‌ی آن باورپذیری بالای نقش‌ها و دوری از پروپاگانداهاست. زوج تام هنکس و هلنا زنگل به ترتیب نقش‌های سرباز قدیمی و کودک یتیم را در این فیلم بازی کردند.

فیلم اخبار جهان ، فیلم وسترن جدید

اخبار جهان یک فیلم دو ساعته است که مطمئنا ارزش یک بار دیدن را دارد. در این اثر، درس‌های زیادی به زبان سینما به کاربر داده می‌شود و با وجود قابل پیش‌بینی بودن خط داستان، دنبال کردن آن لذت‌بخش است. من سُهی شیرازی هستم. با من تا انتهای این مقاله همراه باشید تا نگاهی متفاوت به فیلم اخبار جهان داشته باشیم.

شخصیت پردازی در فیلم اخبار جهان

یکی از تفریحات مردم تگزاس شمالی در سال ۱۸۷۰، گوش دادن به اخبار روزنامه بود. این اخبار توسط یک نفر که بهتر از همه می‌خواند و فن‌بیان بهتری داشت، بازگو میشد. در ازای این کار مردم به راوی خبر، ۱۰ سنت پرداخت می‌کردند. تام هنکس در نقش کاپیتان جفرسون کایل کید کار خبرخوانی برای مردم داشت. کاپیتان کید شهر به شهر می‌رفت و اخبار می‌خواند. گاه با خبرهایش مردم را سرگرم می‌کرد و گاه مردم را از اتفاقی مهم مطلع می‌کرد.

فیلم اخبار جهان ، فیلم وسترن جدید

کار خبرخوانی در آن زمان برای مردم عجیب بود. اما کاپیتان کید به خاطر از دست دادن چاپ‌خانه و دارایی‌اش در اثر جنگ داخلی آمریکا، کار دیگری نداشت. این کار او در فیلم اخبار جهان نشان می‌داد که او فردی قابل‌اطمینان برای مردم است.

این تنها شروعی برای شخصیت‌پردازی کاپیتان کید بود. کید در فیلم اخبار جهان فردی اخلاق‌مدار است. اما اخلاق‌مداری او نه به خاطر ذات و طینتش، بلکه به خاطر واکنش او در برابر اتفاقات پیرامون خود است.

‌ ‌ ‌

خط داستانی فیلم News of the World

اخبار جهان فیلمی جاده‌ای است و داستان آن به صورت خطی دنبال می‌شود. همه چیز بدون پیچیدگی به تصویر کشیده شده. فیلم اخبار جهان، فیلم دیالوگ محوری نیست و کارگردان سعی کرده با زبان احساس و انسانیت مفاهیم‌ اصلی فیلم را انتقال دهد. اولین اتفاقی که برای کاپیتان کید می‌افتد، مواجهه با یک کودک یتیم است که پدر و مادر خود را از دست داده. این کودک که جوهانا نام دارد، نژادی آلمانی دارد و متعلق به قبیله‌ی کیووا (Kiowa) است. هیچ نمی‌تواند به زبان انگلیسی صحبت کند. اصلی‌ترین چالش کید در فیلم News of the World این است جوهانا را به خانه‌ی خاله‌‌اش برساند.

فیلم اخبار جهان ، فیلم وسترن جدید

جوهانا دختری‌ست که در اسارت سرخ‌پوست‌ها بوده و از کاپیتان کید ترس دارد. جوهانا کودکی بی‌قرار و سرکش نشان داده می‌شود و این موضوع، کار را برای کاپیتان سخت کرده. با وجود این‌که کاپیتان نه صبر و حوصله و نه نیازی برای رساندن دختر به خانه‌ش دارد، اما او در این راه به درستی قدم برمی‌دارد. آن چیزی که سبب شد تا کاپیتان کید، جوهانا را نفروشد و او را از خطرات حفظ کند و در یک جمله برایش از جان مایه بگذارد، انسانیت و تلاش برای آزادی بود.

‌ ‌ ‌

اگر دنبال تماشای یک فیلم نئورئالیسم و درام هستید که در بین برترین فیلم‌های IMDb جای دارد، پیشنهادم به شما فیلم «دزدان دورچرخه» اثر ویتوریو دسیکا است. برای خواندن نقد این فیلم روی لینک زیر کلیک کنید.

‌ ‌ ‌

پیوند دو ارزش در فیلم اکشن وسترن اخبار جهان

گرین گرس، کارگردان فیلم اخبار جهان ، به زیبایی نشان می‌دهد که چگونه رابطه‌ی کید و جوهانا به مرور زمان به سمت دوستی و اعتماد میل می‌کند، در حالی‌که زبان مشترکی بین آن وجود نداشت.

کاپیتان برای از دست ندادن بزرگ‌ترین ارزش زندگی‌ش یعنی جوهانا، تا پای جان جنگید و زخمی شد. درست این زمان بود که رابطه‌ی دوستی و اعتماد بین این دو شکل گرفت.

فیلم اخبار جهان ، فیلم وسترن جدید

داستان بعدی برای کاپیتان کید در دل ماجرای جوهانا به وجود می‌آید. کید باید جوهانا را پیش خاله‌اش در کستروویل ببرد. فردی نزدیک به کید به او پیشنهاد می‌دهد به دلیل نزدیکی شهر کستروویل به سن آنتونیو، به جدایی موقت از همسرش پایان دهد. کاپیتان کید به خاطر مسائل جنگ، پنج سال از همسرش دور بود. در حقیقت او مسائل مربوط به وطن را به همسرش ترجیح داد و اسباب مذمت دائمی خود را فراهم کرد.

‌ ‌ ‌

سمبل در فیلم اخبار جهان

پلان‌های سمبلیک و نمادگرا در فیلم اخبار جهان کم نبودند. در همان ابتدای فیلم، کاپیتان در حالی که زخمی عمیق بر کمر خود داشت، لباس خود را می‌پوشد. در جایی دیگر کاپیتان این دیالوگ را با جوهانا دارد: «باید زخم‌ها را پوشید و دیگر به گذشته فکر نکرد. فقط رو به جلو باید فکر کرد.»

یا در جایی دیگر وقتی جوهانا کشته شدن بوفاهالوها رو می‌بیند، این ترانه رو با خودش زمزمه می‌کند:

All the buffalo are dying  (همه‌ی بوفالوها دارند می‌میرند)

And we must choose (و ما باید انتخاب کنیم)

Make a stand or fall forever (ایستادگی کنیم یا برای همیشه سقوط کنیم)

بوفالو در این شعر می‌تواند کنایه‌ای به قشر زحمت‌کش و ضعیف مانند مکزیکن‌ها، هندوها و  آفریقایی‌های در آمریکا باشد. همه باید در برابر ظلم علیه این قشر مقاومت کنند، در غیر این صورت جامعه‌ی آمریکا سقوط حتمی خواهد داشت.

‌ ‌ ‌

مبارزه علیه نژادپرستی در آمریکا ۱۸۷۰

مبارزه‌ی بعدی کاپیتان با آقای فارنی بود. فرانی کسی بود که همه کار می‌کرد. کاسب بود، نویسنده بود و قانون‌گذار هم بود. اما فارنی بویی از آزادی نبرده بود و کمترین حقی در برابر مکزیکی‌ها، هندوها و سیاه‌ها قائل نبود.

فیلم اخبار جهان ، فیلم وسترن جدیدر

کاپیتان کید حتی حاضر نشد خبری که فارنی بر او تحمیل کرده بود را برای مردم بخواند و در عوض داستانی از آزادگی، ایستادگی و مبارزه قشر کارگر در برابر ظلم را برای آنان تعریف کرد. نتیجه آن شد که کارگران نسبت به آزادگی آگاه شدند.

‌ ‌ ‌ ‌

سکانس پایانی فیلم اخبار جهان

درست همان‌طور که کاپیتان کید برای جوهانا از جان مایه گذاشت، جوهانا با توان و دانش کم خود به کاپیتان کمک کرد. جوهانا برای کاپیتان اسب جور کرد، گلوله برایش ساخت و از همه مهم‌تر جانش را نجات داد.

در نهایت کاپیتان با تمام فراز و نشیب‌ها، جوهانا را به خانه‌ی خاله‌اش رساند. اما جوهانا از این اتفاق اصلا راضی نبود و با سردی تمام، هیچ قدردانی از کاپیتان نکرد و از یکدیگر جدا شدند.

کاپیتان بعد از ماجرای جوهانا ، به سراغ همسر خود رفت و متوجه شد که همسرش در اثر مریضی فوت کرده. اما کاپیتان مرگ زنش را به حساب جزای کارهای خود می‌دانست. او به خاطر مبارزه در جنگ نتوانست در کنار همسرش بماند و وطن را به همسر خود ترجیح داد. کارگردان خواست تا نشان دهد که کسانی که در راه آزادی مبارزه می‌کنند، ممکن است ارزشمند‌ترین ارزش‌های خود را هم در زندگی از دست بدهند.

فیلم اخبار جهان ، فیلم وسترن جدید

کاپیتان کید که همسر و مهم‌ترین دارایی خود را از دست داده بود، تصمیم گرفت به جوهانا برگردد. خاله و شوهر خاله‌ی جوهانا با او همچون اسب و استر رفتار می‌کردند و کارگردان به خوبی نشان می‌دهد که قلب جوهانا هرگز در آن خانه نیست، بلکه در پیش کاپیتان کید هست.

جوهانا در غیاب پدر و مادر و خواهرش، زندگی با فردی را ترجیح داد که هیچ ارتباط خونی با او ندارد، هیچ زبان مشترکی با آن مرد ندارد و شناخت بسیار کوتاه و کمی از یکدیگر دارند. دلیل این انتخاب را باید در انسانیت دانست. گاه آدمی انسانیت را در فردی غریبه‌ میابد که در هیچ یک از خویشاوندهای خود ندیده است.

‌ ‌ ‌ ‌

دانلود فیلم News of the World

برای دانلود فیلم News of the World پیشنهاد می‌کنم از کیفیت FullHD استفاده کنید. اگر کاملا به زبان انگلیسی مسلط هستید، بدون زیرنویس ببینید. اگر در حال توسعه‌ی دانش زبان خود هستید، از زیرنویس انگلیسی و اگر در حال ساختن زیرساخت‌های انگلیسی خود هستید، از زیرنویس فارسی استفاده کنید.

پیش از تماشای فیلم، از نقد کاربران و تریلرهای فیلم در IMDb بی‌نصیب نشوید.

‌ ‌ ‌‌

‌ ‌ ‌

ممکن است این مطالب برای شما مفید باشد
از اینکه نظر یا سوال خودتون را منتشر می‌کنید، متشکرم.

آدرس ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد.

عضو خبرنامه شوید
با وارد کردن ایمیل خود، هر ماه نکات و ترفندهای کاربردی زبان انگلیسی و آیلتس را دریافت کنید.