روستای افجه ، پیشرفت چشمگیر در دهه ۹۰ – قسمت سوم

0

در قسمت اول بررسی روستای افجه به بررسی فرهنگ و هوای آن پرداختم. در قسمت دوم، مفصل در مورد دشت هویج برایتان گفتم. نهایتا در این قسمت که قسمت پایانی باشد، می‌خواهم به سوغات، پیشرفت‌های چشمگیر این روستا و چند نکته جزئی بپردازم. من سُهی شیرازی هستم. همراه من با بررسی تماشایی روستای افجه باشید.

سوغات افجه

افجه به خاطر این شش محصول از نظر مردم تهران مشهور است. نان توتک، نان محلی، گیلاس، گردو، شیر محلی و آب آشامیدن.

نان توتک

نان توتک یک میان وعده‌ی ساده، مقوی و ارزان قیمت برای افجه‌ای هاست. طعم و عطر خاص این نان سبب شده تا آن از همه‌ی نان‌ها متمایز باشد. تقریبا هر خانه‌ای در افجه برای خودش، نان توتک درست می‌کند. اما به خاطر اینکه شما مستقیما نمی‌توانید از افراد محلی این نان را تهیه کنید، باید از سوپرمارکت‌ها خرید کنید.

نان محلی افجه

نان محلی، نان اصلی مردم افجه است. آن‌ها به غیر از نان بربری، فقط نان محلی می‌خورند. این نان که به شکل گرد درآورده می‌شود، قابلیت سیرکنندگی بالایی دارد. وزن نسبتا زیادی دارد. و مطمئنا با شنیدن قیمت ارزان آن تعجب می‌کنید.

در افجه، تا چشم کار می‌کند، درخت گیلاس و گردو دیده می‌شود. این درختان در انتهای فصل تابستان و ابتدای پاییز، بسیار ثمر می‌دهند. البته برخی سال‌ها، این درختان به خاطر سرمای وحشتناک، هیچ محصولی نمی‌دهند. غیر از گیلاس و گردو، در افجه آلبالو، سیب، هلو، توت و فندوق زیاد دیده می‌شود.

شیر محلی این روستا بسیار چرب و لذیذ است. توصیه می‌کنم حتما قبل از خوردن، این شیر را بجوشانید. تا تمام میکروب‌ها ویروس‌های داخل آن کشته شود.

چشمه دشت هویج

بسیاری از تهرانی‌ها را می‌شناسم که با خود آب افجه را به تهران می‌برند. این کار فقط به خاطر خاصیت‌ و طعم آب افجه است. آب این روستا املاح و رسوبات ناچیزی دارد. جدای از این، طعم و مزه‌ی بی‌نظیری دارد.

روستای افجه ، ییلاقی برای تهرانی‌ها – قسمت اول

‌ ‌‌‌

آنتن‌دهی اینترنت در افجه

روستای افجه تا قبل از دهه‌ی ۹۰، گاز لوله‌کشی نداشت. و مردم آن مجبور بودند از کپسول‌های گاز استفاده کنند. این پیشرفت چشمگیر در کنار سایر اتفاقات مثبت در این روستا سبب شد تا قیمت زمین به شکل سرسام‌آوری رشد کند. زمانی امکان خرید خانه و باغ برای افراد معمولی جامعه در افجه وجود داشت. اما اکنون با قیمت‌های نجومی، تنها افراد متمول توانایی انجام این کار را دارند.

‌‌ ‌ ‌

دردسرها

یکی از دردسرهای این روستا، وجود حشرات زیاد آن است. این حشرات که عمدتا از خانواده مگس و عنکبوت و شب‌پره هستند، گاهی واقعا آرامش آدمی را بر هم می‌زنند. البته این حشرات بیشتر در شب سر و کله‌شان پیدا می‌شود. و در طول روز از دست آن‌ها در امان خواهید بود.

‌ ‌ ‌

حمل و نقل عمومی در افجه

میدان روستای افجه

رفت و آمد از تهران به افجه یا برعکس، با تاکسی کار خیلی ساده و نسبتا کم هزینه‌ای است. کافی‌ست تا خودتان را به میدان تجریش تهران برسانید. از میدان تجریش، تاکسی‌های خطی تا نارون وجود دارد.و در نهایت از نارون هم می‌توانید با تاکسی یا حتی با ماشین‌های محلی، خودتان را به افجه برسانید.

‌ ‌‌ ‌

روستای افجه ،‌ دشت هویج – قسمت دوم

مزار کاوه گلستان

نکته‌ی پایانی این قسمت مربوط به قبرستان افجه می‌شود. در این خانه‌ی ابدی،‌ یک خبرنگار و مستندساز حرفه‌ای یعنی کاوه گلستان آرمیده است. خبرنگاری که در جنگ آمریکا علیه عراق در راه ثبت حقیقت کشته شد. کاوه گلستان فرزند ابراهیم گلستان و خواهر لیلی گلستان بود. روحش شاد.

‌ ‌ ‌

‌ ‌ ‌ ‌

‌ ‌

ممکن است این مطالب برای شما مفید باشد
از اینکه نظر یا سوال خودتون را منتشر می‌کنید، متشکرم.

آدرس ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد.

عضو خبرنامه شوید
با وارد کردن ایمیل خود، هر ماه نکات و ترفندهای کاربردی زبان انگلیسی و آیلتس را دریافت کنید.