آیلتس کامپیوتری را دقیق تر بشناسید

0

اولین آزمون آیلتس در دنیا در سال ۱۹۸۹ به شکل کاغذی برگزار شد. از آن زمان تاکنون شکل سنتی این آزمون حفظ شده و از سال ۲۰۱۷ شیوه‌ی نوینی از این آزمون به نام  آیلتس کامپیوتری اضافه شده. در این مقاله می‌خواهم مروری بر تمام قوانین، نکات و مزیت‌های آیلتس کامپیوتری داشته باشم. تا انتها همراهم بمانید.

آیلتس کامپیوتری چیست ؟

تنها سه مهارت لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ در این آزمون به وسیله‌ی کامپیوتر برگزار می‌شود. مهارت اسپیکینگ به همان شکل قدیمی و رو در رو با اگزمینر اتفاق می‌افتد. از نظر کیفیت، تعداد سوالات و میزان سختی و آسانی، این دو مدل آزمون آیلتس هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

رایتینگ آیلتس کامپیوتری

آیلتس کامپیوتری برای آن دسته از افرادی طراحی شده که همیشه دغدغه‌ی خوانا بودن دست‌خط‌‌شان در آزمون کاغذی دارند و البته مهارت و سرعت بالایی در تایپ کردن و کار با کامپیوتر دارند. اگزمینرهای آیلتس اگر نتوانند کلمه‌ای از دست خط شما را در رایتینگ کاغذی تشخیص دهند، مطمئنا مقداری از نمره‌ی شما کم می‌کنند. اما این موضوع در آزمون کامپیوتری معنایی ندارد و شما کافی است به سرعت ایده‌های خود را تایپ کنید.

برای اینکه مطمئن شوید برای آیلتس کامپیوتری مناسب هستید یا نیستید، سرعت تایپ کردن خود را اندازه‌گیری کنید. اگر می‌توانید در هر دقیقه حداقل ۴۰ کلمه به شکل کاملا درست تایپ کنید، آزمون کامپیوتری برای شما طراحی شده است.

جدای از این در هر لحظه در آزمون آیلتس کامپیوتری، می‌توانید تعداد کلماتی که در بخش رایتینگ تایپ کرده‌اید را ببینید. بنابراین نیازی به شمردن تعداد کلمات نیست تا متن خود را به حد نصاب ۱۵۰ کلمه و ۲۵۰ کلمه در تسک یک و دو برسانید.

به نظرم بزرگ‌ترین مزیت رایتیتگ آیلتس کامپیوتری، قابلیت کپی (Ctrl+C)، پیست (Ctrl+V) و آندو کردن (Ctrl+Z) است. استفاده از این قابلیت می‌تواند زمان قابل‌توجهی از شما را ذخیره کند. مثلا اگر بعد از نوشتن کامل یک پاراگراف متوجه شدید که آف‌تاپیک است، می‌توانید با سلکت کردن و کلید بک‌اسپیس (BackSpace) آن قسمت را پاک کنید. این در حالی است که در آیلتس کاغذی باید چند دقیقه برای پاک کردن آن زمان بگذارید.

یا اگر بخواهید کلمه‌ی را بین جمله‌بندی خود اضافه کنید تا قوی‌تر به نظر رسد، در کامپیوتر می‌توانید این کار را به راحتی انجام دهید. بدون آنکه به‌هم‌ریختگی و بی‌نظمی در نوشته به وجود آید.

‌ ‌ ‌ ‌

تفاوت آیلتس کامپیوتری با آیلتس کاغذی

نتیجه آیلتس کامپیوتری

برخلاف آزمون آیلتس کاغذی که نتیجه‌ی آن ۱۰ تا ۱۳ روز بعد از آزمون ارسال می‌شود، نتیجه‌ی آزمون کامپیوتری تنها ۳ تا ۵ روز طول می‌کشد تا به دست‌تان برسد. این مزیت برای افرادی سودمند هست که برای یک دانشگاه یا موقعیت شغلی اقدام کرده‌اند و نیاز دارند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، کارنامه‌ی زبان خود را برای مسئول دانشگاه یا کارفرما ارسال کنند.

‌ ‌

بیشتر بخوانید:

تجربه‌ واقعی از امتحان آیلتس عصر دین و دانش

‌ ‌ ‌

مزیت دوم آیلتس کامپیوتری مربوط به روزهای برگزاری آزمون و خلوت بودن سنترها است. این آزمون کامپیوتری در هر هفت روز هفته قابل برگزار شدن است و دیگر خبری از ازدحام و شلوغی آزمون آیلتس کاغذی در روز آزمون نیست. آیلتس دیجیتالی با تعداد افراد بسیار کم برگزار می‌شود تا داوطلبان تمرکز و آرامش لازم را در زمان آزمون داشته باشند.

سنتر آیلتس کامپیوتری

سومین مزیت آیلتس کامپیوتری، برگزاری تمام قسمت‌های آزمون در یک روز است. به عبارت دیگر بعد از برگزاری بخش‌های آزمون لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ به مدت دو ساعت و نیم، در همان روز آزمون اسپیکنیگ برگزار می‌شود. بنابراین تمام هیجان و استرس مربوط به آزمون آیلتس، تنها در یک روز به پایان می‌رسد.

لیسنینگ آیلتس کامپیوتری و کاغذی

در آیلتس کاغذی، داوطلب ۴۰ دقیقه زمان برای سکشن لیسنینگ دارد. از این چهل دقیقه، ۳۰ دقیقه‌ی آن برای پاسخ به سوالات و ۱۰ دقیقه‌ی آن برای انتقال پاسخ‌ها به پاسخ‌نامه و مرور پاسخ‌هاست. اما از آن‌جایی که در آزمون کامپیوتری انتقال پاسخ به پاسخ‌نامه‌ مفهومی ندارد، آن ۱۰ دقیقه‌ حذف شده و تنها ۲ تا ۴ دقیقه به داوطلب زمان داده می‌شود تا پاسخ‌های خود را مرور و تصحیح کند. پس، زمان پاسخ‌دهی به بخش لیسنینگ آزمون آیلتس کامپیوتری ۳۴ دقیقه است. راس ۳۴ دقیقه، امکان تایپ یا تغییر پاسخ‌ در کامپیوتر وجود ندارد. از این بابت سیستم عدالت در آیلتس کامپیوتری بیشتر از آیلتس کاغذی است.

در لیسنینگ آیلتس کامپیوتری، به داوطلب مداد و کاغذی برای یادداشت داده می‌شود. اما حقیقتا این نوت‌برداری هیچ فایده‌ای ندارد. چون هیچ زمانی برای انتقال پاسخ‌ها از یادداشت به کامپیوتر ندارید. پس بهتر است کاملا قید استفاده از مداد و کاغذ در بخش لیسنینگ کامپیوتری را بزنید.

به نظرم یک از چالش‌انگیزترین قسمت‌های آیلتس با کامپیوتر همین بخش لیسنینگ است. چون باید درست همزمان با گوش دادن، تایپ کنید. حقیقتا این کار به تمرین و سطح خیلی بالایی از مهارت نیاز دارد.

‌ ‌ ‌ ‌

آیلتس کامپیوتری آسان‌ تر است یا آیلتس کاغذی ؟

آیلتس با کامپیوتر

همیشه افسانه و داستان‌گویی در مورد آزمون آیلتس وجود دارد و برخی‌ها علاقه دارند با خیال‌پردازی، شرایط را آن گونه که خود مایلند، نشان دهند. در هیچ مهارتی، آیلتس کامپیوتری آسان‌تر یا سخت‌تر از آیلتس کاغذی نیست. از نظر کیفیت کاملا با هم یکسان هستند. تفاوت این دو نوع ‌آزمون در تجربه‌ی کاربری است. باید برای هر تجربه، آمادگی ویژه‌ی مربوط به خود را به دست آورد.

کنترل اف در آیلتس کامپیوتری

کنترل اف در آیلتس کامپیوتری

قابلیت جستجوی کلمات در کامپیوتر با دستور کنترل اف (Ctrl+F) در آیلتس کامپیوتری وجود ندارد. پس در بخش ریدینگ دنبال تست کردن چنین کاری سر جلسه‌ی آزمون نباشید. اما امکان هایلایت کردن بخش‌هایی از متن ریدینگ وجود دارد تا پیدا کردن مجدد کلیدواژه‌ها برای‌تان آسان‌تر باشد.

ریدینگ آیلتس کامپیوتری

در بخش ریدینگ می‌توانید کلمات را کپی (Ctrl+C)، پیست (Ctrl+V) و هایلایت کنید. یا برای‌شان یادداشتی کوتاه و شخصی بنویسید. هایلایت کردن در متن‌هایی که طولانی هستند، بسیار به کمک داوطلب می‌آید. در بخش True، False و Not Given نیازی به تایپ کردن نیست، بلکه باید از بین این سه گزینه، یکی را انتخاب کنید.

‌ ‌ ‌ ‌

پیشنهاد برای آیلتس

از آن‌جایی که قرار است سر جلسه‌ی آزمون دو ساعت و نیم بی‌وقفه و با تمرکز بسیار بالایی به مانیتور خیره شوید، پیشنهاد می‌کنم شب قبل از آزمون، خواب باکیفیتی داشته باشید و در روزهای قبل از آزمون به چشمان‌ خودتان استراحت کافی بدهید.

‌ ‌ ‌

زمان آیلتس کامپیوتری چقدر است ؟

مهارت‌های لیسنینگ، ریدینگ و رایتیتگ در آیلتس کامپیوتری مجموعا ۲ ساعت و ۳۴ دقیقه طول می‌کشد. مهارت اسپیکینگ این آزمون بعد از چند دقیقه استراحت و وقفه در همان روز برگزار می‌شود که ۱۱ تا ۱۴ دقیقه زمان می‌برد.

‌ ‌ ‌

آمادگی برای آیلتس در خانه

برای آشنایی بیشتر با آزمون آیلتس با کامپیوتر می‌توانید این تور مجازی را تماشا کنید.

‌ ‌‌ ‌

وسایل لازم برای امتحان آیلتس کامپیوتری

لازم است آن مدارک شناسایی که در زمان ثبت‌نام اینترنتی استفاده کردید، در روز آزمون همراه داشته باشید. معمولا اصل پاسپورت و کارت ملی کافی است. به جز این موارد، نیازی به همراه داشتن هیچ وسیله‌ی اضافی نیست.

‌ ‌ ‌

آزمون آیلتس کامپیوتری در ایران

آزمون آیلتس کامپیوتری

‌ ‌ ‌

در حال حاضر تنها دو سنتر idp، آزمون آیلتس با کامپیوتر را در ایران برگزار می‌کنند؛ سنتر آیلتس تهران و سنتر ایرسافام. برای دیدن روزهای آزمون و ثبت‌نام می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

تقویم آیلتس کامپیوتری آیلتس تهران

تقویم آیلتس‌ کامپیوتری ایرسافام

‌ ‌ ‌

‌‌ ‌ ‌ ‌

‌ ‌

بیشتر بخوانید:

تفاوت معنایی کلمات به ظاهر مترادف را می‌دانید؟

ممکن است این مطالب برای شما مفید باشد
از اینکه نظر یا سوال خودتون را منتشر می‌کنید، متشکرم.

آدرس ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد.

عضو خبرنامه شوید
با وارد کردن ایمیل خود، هر ماه نکات و ترفندهای کاربردی زبان انگلیسی و آیلتس را دریافت کنید.