سفر به روستای برگ جهان ، تور یک روزه ارزان برای تهرانی‌ها

2

مردم تهران، گریزگاه‌های کمی برای استراحت و آرامش ندارد. برای پیدا کردن این مامن‌ها باید جستجو کرد. وقت گذاشت. و با آن‌ها رابطه‌ی طولانی پیدا کرد. یکی از این جاهای پر آرامش، روستای برگ جهان است. روستایی که در نمای دور به شکل یک تکه سبز رنگ است. و در میان کوه‌ها محصور شده. این ویژگی سبب شده تا برگ جهان بهشتی نزدیک، برای اهالی تهران باشد. اگر در مورد این روستا کنجکاو هستید. و می‌خواهید تور یک روزه به این روستا داشته باشید، این مقاله‌ی خواندنی و دیدنی را از دست ندهید.

دسترسی به روستای برگ جهان

برای رفتن به روستای برگ جهان، تنها دو راه وجود دارد. راه اول، از لواسان و روستای افجه می‌گذرد. و راه دوم از جاجرود و سد لتیان امکان پذیر است. اما مسیر افجه به برگ جهان، یک جاده‌ی دو طرفه و آسفالته است. ممکن است کمی این جاده خطرناک باشد. به دو دلیل.

جاده برگ جهان

ماشین‌های سنگین در این جاده زیاد رفت و آمد می‌کنند. جدای از این، جاده کمی باریک است و هیچ جدولی در وسط جاده طراحی نشده. اطراف جاده، فقط تپه و کوه‌های غیر سرسبز دیده می‌شود. اما بعد از این‌که جاده‌های پیچ در پیچ را تمام کردید، به سرسبزی روستای برگ جهان می‌رسید.

اگر قصد پیاده‌روی از افجه به برگ جهان را دارید، این مسیر بیشتر از یک ساعت و نیم برایتان طول نمی‌کشد. البته این مسیر با ماشین کمتر از بیست دقیقه طی می‌شود. متاسفانه در این جاده، ماشینی وجود ندارد که شما را بین این دو روستا جابجا کند. پس فقط خودتان هستید.

‌ ‌‌‌ ‌

روستای برگ جهان کجاست ؟

نقشه روستای برگ جهان

این روستا از توابع شمیرانات استان تهران به حساب می‌آید. حدودا ۲۰۰۰ کیلومتر از سطح دریا بالاتر است. نزدیک‌ترین روستا به برگ جهان، نیکنامده و افجه است. کمی دورتر می‌توان روستاهای هنزک و سینک و در نهایت شهر لواسان را در نقشه مشاهده کرد.

برگ جهان، روستایی بسیار قدیمی است. زمانی خانه‌های قدیمی با کاه گل و تیرچوبی در این آبادی زیاد وجود داشت. البته هنوز چندین خانه‌ی سنتی در این روستا پیدا می‌شود. عمدتا این بناها، جای خود را به ویلاها و خانه‌های چند طبقه و مدرن داده‌اند.

روستای برگ جهان لواسان

برگ جهان، آب و هوایی کاملا معتدل و کوهستانی دارد. و در کل می‌توانم بگویم که این روستا شباهت‌های زیادی با روستای افجه دارد.

برای آشنایی با روستای افجه می‌توانید این سه مقاله را بخوانید.

روستای افجه ، ییلاقی برای تهرانی‌ها – قسمت اول

روستای افجه ،‌ دشت هویج – قسمت دوم

روستای افجه ، پیشرفت چشمگیر در دهه ۹۰ – قسمت سوم

‌ ‌ ‌ ‌

برگ جهان یا برگ جون یا بلگجون ؟

نام رسمی این روستا، برگ جهان است. اما افراد محلی آن را برگ جون یا حتی بلگجون (برای راحتی) صدا می‌زنند. پس اگر جایی، این سه کلمه را شنیدید، تعجب نکنید. چون کسی این وسط اشتباه نمی‌گوید.

‌ ‌ ‌ ‌‌‌ ‌

امام زاده اسماعیل و آبشار برگ جهان

امام زاده اسماعیل برگ جهان

کسی را تا به حال ندیدم که فقط به خاطر زیارت امام زاده اسماعیل به برگ جون آمده باشد. اما کسانی که به برگ جون آمدند، گاها از این مقبره هم دیدن کردند. اما جاذبه‌ی اصلی روستای برگ جهان، چشمه و آبشار آن است که گردشگران زیادی را جذب خود کرده. مسیری حدودا دو ساعته، از داخل روستای برگ جون تا آبشار هست.

‌ ‌ ‌ ‌ ‌

کوچه باغی برگ جهان

یکی از چشمگیرترین جاهای برگ جون، کوچه باغی‌های آن است. گردشگران عمدتا از این کوچه‌ها غافل می‌مانند. اما ترکیب صدای آب با کوچه‌های باریک و در سایه می‌تواند آرامش خاصی به انسان دهد.

‌ ‌

‌ ‌ ‌

‌ ‌ ‌ ‌

ممکن است این مطالب برای شما مفید باشد
از اینکه نظر یا سوال خودتون را منتشر می‌کنید، متشکرم.

آدرس ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. سپهر گفت:

  عالی 👌🙏

  1. سُهی شیرازی گفت:

   ممنون سپهر عزیز.
   ان‌شاءالله همیشه در سفر و تجربه‌اندوزی باشی. 😌🏞️

عضو خبرنامه شوید
با وارد کردن ایمیل خود، هر ماه نکات و ترفندهای کاربردی زبان انگلیسی و آیلتس را دریافت کنید.