خود تحریمی چه منافعی برای حاکمیت ایران دارد؟

0

در طول چند سال اخیر، کلید واژه‌ی «خود تحریمی» زیاد به گوش‌مان خورده است. اما در مورد اینکه چرا خود تحریمی به سیاست نخست کشور تبدیل شده، کمتر شنیده و خوانده‌ایم. من سُهی شیرازی هستم. در این مقاله می‌خواهم چهار دلیل اصلی خود تحریمی کشورمان را بررسی کنم و بگویم که چرا تحریم‌ها برای حاکمیت، آکنده از منفعت و خیر است.

تضعیف قشر متوسط و خود تحریمی

خود تحریمی و تضعیف قشر متوسط

همواره در طول تاریخ، قشر متوسط یا قشر کارگر تعیین‌کننده‌ی بسیاری از جریان‌ها و اتفاقات و آینده‌ی هر کشوری بوده است. این افراد متوسط بوده‌اند که تغییرات بنیادین را در کشوری به وجود آورده‌اند و هرگز دست از مطالبات خود نکشیدند. اکنون با تضعیف و تخریب این قشر در ایران، آن‌ها باید به جای دنبال کردن خواست‌های مدنی، اجتماعی و سیاسی جامعه، تنها باید دنبال یک چیز باشند، نان شب. از این رو، حاکمیت می‌تواند با وجود خود تحریمی، با خیالی آسوده سیاست‌های خود را دنبال کند.

به حرکت درآمدن چرخه ی تولید

خود تحریمی و رونق تولید داخلی

وقتی هزینه‌ی واردات از هزینه‌ی تولید در کشوری کمتر باشد، قطعا آن کشور با بحران تولید داخلی مواجه می‌شود. ایران در زمان برجام، با چالش هزینه‌ی پایین واردات و هزینه‌ی بالای تولید روبرو بود و راه‌حل این مشکل را تنها در وجود تحریم‌ها می‌دید. در حقیقت علت بالا رفتن سرسام‌آور قیمت دلار در این مدت، این است که روزی تولید داخلی از واردات به صرفه‌تر شود. از همین رو، خود تحریمی کمک شایانی به تولید داخلی کرده است.

تقویت توان موشکی و هسته ای

خود تحریمی و بالا بردن توان موشکی و هسته‌ای

به خاطر رقابت تسلیحاتی و هسته‌ای که در جهان شکل گرفته، یا مهم‌تر از آن، به خاطر حفظ توازن قدرت در منطقه، جمهوری اسلامی سعی دارد تا برنامه‌های موشکی و هسته‌ای خود را در سایه‌ی تحریم‌ها پیش ببرد. بدیهی است که این اقدامات با وجود برجام و توافق‌نامه‌های بین‌المللی امری محال برای ایران بوده و خواهد بود.

افزایش نفوذ در منطقه و خود تحریمی

خود تحریمی و تشکیل هلال شیعی در منطقه خاورمیانه

اهدافی مانند تشکیل هلال شیعی و نابودی اسرائیل سبب شده تا سیاست افزایش نفوذ در منطقه به سیاست خارجی اصلی ایران تبدیل شود. از سویی دیگر، کمک به دولت‌هایی مانند دولت اسد و دولت مادرو و گروه‌های نیابتی در منطقه، باعث شده تا جمهوری اسلامی ایران، خود تحریمی را نعمت بداند، نه نقمت.

از این که این مطلب را مطالعه کردید،‌ ممنونم. به نظر شما تا چه حد تئوری «خود تحریمی» درست است؟ به عنوان یک شهروند، این نوع سیاست را تا چه حد سودمند می‌دانید؟

ممکن است این مطالب برای شما مفید باشد
از اینکه نظر یا سوال خودتون را منتشر می‌کنید، متشکرم.

آدرس ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد.

عضو خبرنامه شوید
با وارد کردن ایمیل خود، هر ماه نکات و ترفندهای کاربردی زبان انگلیسی و آیلتس را دریافت کنید.